Merhabalar,
Bu yazimizda ben bunca bilgiyi ögreniyorum ama nerede uygulayabilirim, test ortamim yok, nasil ilerlememi bekliyorsunuz diye sitem eden, üzülen okuyucularimiz için artik oldukça popüler olan, kiminin kullanmaya cesaret edemeyip kiminin elinden dilinden düsürmedigi açik kaynak kodlu network emülasyon programimizdan bahsedecegiz.
Bana sorarsaniz temel network bilgisini aldiktan sonra bir an önce bu programin kullanilmasinin ögrenilmesi gerekiyor. Cisco Academy veya baska bir egitim birimi ile aldiginiz kurslarda kullanilan Cisco Packet Tracer baslangiç için iyi bir simülasyon programi. Temel komutlari ve uygulamalari yapabileceginiz, kafanizi karistirmayacak sadece ihtiyaciniz olabilecek çiktilar veren bir program. Tabi bunu saglayabilmek için aslinda bir ton log, çikti, protokol devre disi durumda veya desteklenmiyor. Çok dogaldir ki bu durum baslangiç için faydali bir durum. Çünkü topolojiler ve protokoller iç içe geçtikçe hatalari ayiklamak oldukça zor oluyor.
Tüm bunlar siz ilerledikçe aslinda yetmemeye basliyor, daha kötüsü yetmeye baslarsa asil sikinti o zaman baslar. Ögrenecek gerçekten çok fazla bilgi var. GNS3 artik yeni heyecanlar arayan, yeni problemleri çözmek isteyen, daha gerçekçi test ortamlarinda çalismak isteyenler için biçilmis kaftan. Belki de piyasadaki en güçlü emülatör programidir.
Emülatör programi oldugunu söylüyorum çünkü GNS3 üzerinde kurulu oldugu makinanin tüm kaynaklarini içerisinde çalisan sanal cihazlara atar ve cihazinizda tam donanimli bir network cihazi çalistirmaniza olanak saglar. GNS3 üzerinde kod çalisan bir simülasyon programi degil eklediginiz cihazi emüle eden bir emülatördür.
Suan 1.5.1 sürümü asagidaki sitelerde mevcut.
https://github.com/GNS3/gns3-gui/release
https://gns3.com/
gns3.com’da üyelik olusturup, topluluk sayfasindan ekstra bilgilere, hata çözümlerine erisebilirsiniz.
Ben github sayfasini takip ediyorum. Orada beta sürümleri ve ekstra bilesenler mevcut.
Indireceginiz GNS3 sürümü kapsamli bir degisiklik geçirmis halidir. Eski sürümler bu kadar çok özellik desteklemiyordu. Sadece router, kismi L3 switch, kismi ve çogu zaman hata veren ASA ile ne kadar firsat saglasa da bazen üzüyordu. Yeni sürüm ile birlikte neredeyse sanallastirilabilen her cihazi sanallastiran bir genel yapi kurmuslar. Qemu ile birlikte birçok farkli üreticinin (Fortigate, Jüniper, Asa, Alcatel, Cisco vs.) cihazini sanal olarak kullanabiliyorsunuz. Tabi bu cihazlarin lisansli imajlarini elinizde var ise. J
GNS3 bilesenleri:
GNS3-Gui: Görsel ara yüz saglayan kisim. Sürükle birak, sag tus ile menüler vs.
Dynamips: IOS cihazlari emüle eden program. Cihazlari tanimlarken eklenen IOS’leri açarak gerçek bir çalisma ortami olusturur.
Wireshark: Cihazlarin arasindaki baglantilardan geçen trafigi görüntülememizi saglayan program.
Winpcap: Wiresharkin kullandigi paket izleme modülü.
Solarwinds Response Time Viewer: pcap dosyalarini karsilastirarak iletisim sürelerini analiz eden bir program.
SuperPutty: Birden fazla putty ekranini bir araya getiren bir terminal uygulamasi:
VPCS: Basit bilgisayar komutlarini çalistirabileceginiz bir bilgisayar simülasyon araci.
Qemu: Vmware gibi bir sanallastirma yazilimi.
GNS3 içerisinde neler var:
Fiziksel makinanizin kapasitesine göre çok sayida network cihazi ile degisik topolojiler kurabilme.
Serial ve Ethernet baglanti destegi,
Wireshark ile cihazlar arasi trafigi izleyebilme
Cihazlari gerçek networklere baglayip testler yapabilme,
VPCS ile temel bilgisayar iletisimini simüle edebilme.
Frame Relay switch ile temel frame-relay islemlerini gerçeklestirebilme.
Özellikle router’larda genis protokol destegi ve stabil çalisma performansi,
IOU ( IOS over/on Unix) ile IOU temelli router ve switch destegi
Dynamips ile router ve L3 switch destegi. (3725 ve 3745 modellerinde NW-16SW modül ile).
Putty, SecureCRT gibi terminal uygulamalari.
Qemu, VirtualBox, Vmware ile sanal makine ile farkli üreticilerin cihazlarini kullanabilme.
Önceki sürümlerde sadece Dynamips ile emüle edebiliyorduk. Yeni sürüm ile bu destek arttirildi. Qemu desteginin artmasi ve sanallastirma destegi ile artik bir çok cihaz emüle edilebiliyor.
Windows sürümler için kurulum oldukça basit. Her adimin ekran görüntüsünü koymayacagim. Varsayilan olarak next next finish ile kurulumu yapabilirsiniz. J Fakat yapilandirma önemli neyin nerede olduguna bakalim.
Öncelikle ilk kurulum yaptiginizda size cihaz ekleme ekrani çikartir hatta bir daha gösterme demezseniz bunu her açilista yapiyor. Buna ihtiyacimiz yok. Edit -> Preferences ile istedigimiz cihazi ekleyebilecegiz.
General
Packet Capture
Dynamips
Sekmelerinde ilk kurulum için önemli. Geri kalan özellikleri ilerleyen yazilarda bahsedecegim.
General:
General: Bu kisimda proje ve cihaz imaji kayit yerleri belirtiyorsunuz. Varsayilanda kalmasinin bir sakincasi yok.
1
Console Applications: Bu kisimda cihazlara erisirken kullanacaginiz terminal uygulamalarini ve bunlari açilis parametrelerini ayarliyoruz. Edit ile bilgisayarimizda yüklü olabilecek bir terminal uygulamasini kullanabiliriz. GNS3 Putty ve SuperPutty’ nin kurulumunu sagliyor. SecureCRT’ yi kendiniz yüklemelisiniz. Baslangiç parametreleri % ile belirtilmis. Kimi cihazlarin bu parametreleri farklilik gösterebilir. Edit kismindan bunlari da degistirebiliyoruz.
2
Packet Capture:
Bu kisimda wireshark’ in çalisma parametrelerini ayarliyoruz. Varsayilan olarak yüklenmis bir wireshark ve GNS3 ile sorunsuz çalisiyor.
3
Dynamips:
IOS Routers: Bu kisim asil kullanacagimiz kisim. Burada dynamips kullanarak emüle edecegimiz cihazlari ekliyoruz. Tabi bu cihazlari imajlarina sahip olmaniz gerekiyor. Bu imaj dosyalarinin uzantilari .bin seklinde. GNS3 bunlari kaydederken bin paketini açip .image dosyalarina dönüstürüyor.
New ile ekelyecegimiz cihaza ait IOS dosyasinin yolunu gösteriyoruz. Uzantilari .image olursa direk eklenir. .bin olursa GNS3 bu dosyayi dönüstürecegine dair bilgilendirme ekrani dönüyor.
Daha sonra Cihaz adi, Platform ve Sase ( Chassis ) bilgileri girebileceginiz ekran geliyor. Eklediginiz IOS’ a göre burada bazi yerler açik veya kapali gelebilir. Varsayilanda tutmak isimizi görecektir. Ama bir IOS birden fazla platformu destekleyebilir.
5
Daha sonra bir adet cihazin kullanabilecegi maksimum RAM miktarini ayarliyoruz. Bu RAM degerlerine Cisco Feature Navigation Tool (http://tools.cisco.com/ITDIT/CFN/jsp/SearchBySoftware.jsp) ile bakabilirsiniz.
6
Buradan sonra cihaz üzerine ekleyebilecegimiz modül bilgilerini görüyoruz. Ethernet ve Serial interfaceler mevcut. Bazi modüller hala emüle edilemiyor. Ben her seferinde ugrasmamak için ekledigim cihazlara 4 ethernet 4 serial interface ekliyorum. Gayet yeterli.
7
Idle-PC GNS3’ün kilit noktalarindan birisi. Daha öncede belirtmistim GNS3 verdiginiz IOS’u çalistirmak için bilgisayarinizin kaynaklarini kullanir. Burada eger Idle-PC ayari yapmazsaniz cihaza tüm CPU kaynagini aktariyor. Bu durumda bazen tek bir cihazda bile bilgisayariniz kitlenebiliyor. Idle-PC ile 20 cihaz ekleseniz gene de %50 CPU kullanimini geçmeyebiliyor tabi donaniminiza göre J. Isterseniz Idle-PC Finder ile isterseniz Finish deyip bu adimi atlayarak cihaz üzerinden Idle-PC yapabilirsiniz.
8
Idle-PC dediginizde ekrana birkaç seçenek çikarabilir. Bunlardan en uygunlari * ile isaretli olanlar ama tavsiyem hepsini deneyip CPU kullaninimizi kontrol ederek en iyi degeri kendinizin bulmasi. Bir ufak not CPU kullaniminiz hemen düsmeyebilir cihaz açilis sirasinda kaynaklara birden yüklenir. 10-15 sn sonra normal degerlere dönüyor ise kafi.
9
OK deyip cihaz ekleme isini tamamliyoruz.

Çalisma alani kullanimini, proje olusturma ve üzerinde islemler yapmayi bir sonraki yazida anlatacagim.
Saglicakla.
Musa AYDIN
musa.aydin@netoburus.com


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir