Merhabalar,

Bu yazimda sizlere daha önceden kurulumu ile ilgili paylasimda bulundugum Cacti Weathermap uygulamasinin editör kullanimindan ve topolojinizi bu plugin üzerinde nasil olusturabileceginizi anlatacagim. Simdi adim adim ilerleyerek topolojimizi nasil olusturabilecegimizi görelim.

1- Web arayüzünde Weathermap sekmesine tiklanir ve alt kisimdaki Editör linkine girilir.
wmeditor-1
2- Editör sayfamiz asagidaki gibi açilacaktir. Yeni bir harita olusturarak islemimize devam ediyoruz. Ayni sekilde varolan haritalar üzerinde de istenilen degisiklikler bu sayfa üzerinden yapilabilir.(Alt kisimdaki .conf uzantilir dosyalar önceden olusturmus oldugum haritalarin konfigürasyon dosyalari)
wmeditor-2
3- Create dedikten sonra önünüze gelen bos sayfa ve menü üzerinde topolojimizi olusturuyor olacagiz. Ilk olarak Map Properties kismindan dosyamiza isim veriyoruz.
wmeditor-3
4- Daha sonra “Add Node” diyerek nodelarimizi olusturuyoruz. Burdaki node kavramini tamamen çizim olarak düsünebilirsiniz. Yani ben bu sekilde kullaniyorum. Bizim için asil önemli olan nokta linkler. Mantiksal olarak network topolojinizde önem arz eden cihazlari eklemeniz daha mantikli bir yaklasim olacaktir. Backbone cihaziniz, Internet router i, Wan router i gibi. Tabikiistenilirse spesifik çizimler içinde kullanilabilir. Kisacasi Weathermap bize Cacti ile trafigini ölçebildigimiz her nokta için bir diyagram ile canli olarak linklerinizi izleme firsati veriyor.
wmeditor-4
5-Daha sonra node’larin arasinda link olusturmak için “Add Link” e tiklanir ve linkin olusturulacagi node’larin üzerine sirasiyla tiklanir.
wmeditor-5
6- Olusturdugumuz link üzerinde görmek istedigimiz trafigi ve bu linkin Maximum bandwidth degerlerini düzgün bir sekilde girmemiz gerekiyor.Örnegin Gigabit bir port için “1000M” degeri girilir. Port-channel 2G bir baglantiniz için direk “2000M” seklinde degerverebilirsiniz. Ayrica günümüzde kullanidigimiz switch yada router portlari genellikle Gigabit yada Tengigabit oldugu için Cacti tarafinda aldiginiz grafikleri “64-bit Counter” olacak sekilde çizdirmeniz daha saglikli data almaniz açisindan faydali olacaktir. Maximum Bandwidth degerini girdikten sonra “Pick from Cacti” diyip ilgili link gerekli cihaz üzerinden ulasilarak seçilir.
wmeditor-6
7-“Pick from Cacti” seçeneginden sonra açilan sayfadan linkte gösterilecek grafik seçilir.
wmeditor-7
8-Eger node’lar üzerinde bir grafik gösterilmek isteniyorsa ayni islem link yerine node üzerinde yapilir. “Map Properties” kismindan default band genisligi, harita boyutu ve arkaplan resmi ayarlanabilir. Arka plan için istediginiz bir resim dosyasini yüklemek istiyorsaniz “/var/www/cacti/plugins/weathermap/images/” dizini altinda arkaplana koymak istenilen resmin uygun formatta (genelde .png) bulunmasi gerekir.
wmeditor-8
9- Yaptiginiz çizimi live olarak görebildiginiz ekran ise Cacti>Weathermap sekmesi altinda thumbnail olarak eklenmis olmasi gerekiyor bu islem için ise yine Weathermap sekmesinin altindan ” Weathermap Management” sekmesine girilir. “Add” açilan ekran üzerinden düzenlemis oldugumuz konfigürasyon dosyasi seçilerek eklenir. Thumbnail ekranina gelmesi biraz süre alabilir bu noktada biraz sabir gerekiyor :). Thumbnail olustuktan sonra direk seçerek canli olarak linklerinizi takip edebilirsiniz.
wmeditor-9
wmeditor-10
Evet arkadaslar bir yazimin daha sonuna gelmis bulunuyorum. Yaziyla ilgili yanlis gördügünüz yada sormak istediginiz bir nokta olursa bizimle iletisime geçin. Sorularinizi ve düsüncelerinizi bekliyor olacagiz. Bir sonraki yaziya dek esenlikle kalin.

Hüseyin Çapan

huseyin.capan@netoburus.com

Network Mühendisi – Netoburus Team


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir